۴۴۳۳۶۸۹۵ - ۰۲۱
نمودار سلسله مراتب فرايندي (PHD)
نمودار سلسله مراتب فرايندي (PHD)

نمودار سلسله مراتب فرايندي (PHD)

معمولاْ مدلسازی فرایند ها در چند لایه (معمولا ۴ لایه) جهت حصول دیگاه بالا به پایین انجام میشود. معمولاً پایین ترین سطح آن چیزی است که ما در پروژه های مدلسازی فرایند آنها را در قالب نمودارهای مختلفی مثل فلوچارت، BPMN و… ترسیم میکنیم که دارای خلاء هایی است.

برای نمایش این چهار لایه معمولاً از نموداری تحت عنوان PHD استفاده میشود. سطح اول بصورت کلان است و معمولاْ خروجی آن چیزی است شبیه مدل زنجیره ارزش. (مدل زنجیر ارزش در مطلب جداگانه ای توضیح داده شده است.)

معمولاً  فرایندهای سطح اول را از طریق نمودار پورتر مدل میکنند و معمولاً  این porter رو بصورت وضعیت مطلوب تهیه میکنند. یعنی اینکه از رفرنس مدل ها یا مدل های مرجع برای اینکار استفاده میشود که بطور مجزا به تشریح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در مورد نمودار سلسله مراتب فرایندی با PHD  ارائه نماییم.

نمودار سلسله مراتب فرايندي (PHD)، نموداری است که در آن سلسله مراتب فرایندها توسط لایه ­های مختلف نمودار به‌منظور تفهیم بهتر سلسله مراتب فرایندها، مشخص می­شود. نمودار سلسله مراتبی فرایندها معمولاً در سه سطح حوزه کسب و کار، گروه فرایند و فرایند تقسیم‌بندی می­گردد که در ادامه به شرح هریک پرداخته می­شود.


حوزه كسب و كار یا Business Area:

مجموعه‌اي از گروه‌هاي فرايندي كه در كنار هم تحقق ماموريت‌هاي سازمان را ميسر مي‌نمايد. به‌عبارت ديگر حوزه كسب و كار سازمان در حقيقت بستر اجرائي تحقق ماموريت و اهداف سازمان مي‌باشد كه در بالاترين سطح به دو حوزه اصلي و پشتيباني قابل تقسيم است.

گروه فرايند یا Process Group:

مجموعه‌اي از فرايندهاي به هم وابسته كه در پاسخ به يك يا چند رخداد جهت تدارك يك يا چند نتيجه مرتبط  شكل اجرائي به خود مي‌گيرد.

فرايند یا Process:

‌فرايند مجموعه فعاليت‌هاي به هم مرتبط با ترتيب و توالي مشخص است كه ورودي‌ها را به خروجي‌هاي موردنظر تبــديل مي‌نمايد. يك فرايند مي‌تواند نمودار عيني تمام يا بخشي از زنجيره فرايندي خود باشد.

یک نمونه واقعی از بخشی از یک نمودار سلسله مراتب فرایندی (PHD) را ملاحظه می نمایید.

یک نمونه نمودار سلسله مراتب فرایندی

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .