۴۴۳۳۶۸۹۵ - ۰۲۱
آشنايي با نرم‌افزار System Architect – بخش اول
نرم‌افزار System Architect, نرم‌افزار SA, نرم افزار مدیریت فرایند

آشنايي با نرم‌افزار System Architect – بخش اول

سازمان‌ها موجودات زنده‌اي هستند که شناخت عناصر آنها و ارتباط دروني و بيروني آنها تنها وقتي حاصل مي‌شود که ديدگاه‌هاي جامع و يکپارچه‌اي نسبت به عناصر و ارتباطات آنها وجود داشته باشد. يکي از روش‌هاي متداول و کاربردي براي درک سازمان‌ها و ارتباطات آنها مدلسازي و استفاده از عناصر تصويري و متني است. مدل‌ها از اين ايده نشات گرفته‌اند که يک تصوير بيشتر از صدها جمله کارايي دارد. آنها کمک مي‌کنند تا جنبه‌هاي مختلف يک سازمان و همينطور ارتباط درون و برون‌سازماني به صورتي شفاف، صريح و با سطح تجريد دلخواه به نمايش در‌آيند و اين به‌معني کاهش پيچيدگي است.

در سازمان‌ها با توجه به وجود نگرش‌ها و ديدگاه‌هاي متنوع، مدل‌هاي گوناگوني را با سطوح تجريد مختلف مي‌توان ارائه نمود. بدين ترتيب انتخاب مدل‌هاي کارا و مفيد براي سازمان و مديريت عناصر و ارتباطات بين آنها نيز از اهميت خاصي برخوردار است. چه بسا سازمان‌هاي وجود دارند که بسياري از مدل‌هاي روز را براي نمايش عناصر و ارتباطات خود بکار مي‌گيرند، اما اين مدل‌ها کارايي لازم را براي بهينه‌سازي و درک يکپارچه‌ سازمان به مديريت و ديگر افراد سازمان نمي‌دهند. بنابراين نکته مهم در مدلسازي در سازمان‌ها، حفظ يکپارچگي عناصر و مفاهيم بکار گرفته شده در مدل‌هاي مختلف است.

در حال حاضر، نرم‌افزارهاي بسياري براي مدل‌سازي و رسم مدل‌هاي مختلف در سازمان‌ها ارائه شده‌اند. در بين انبوه نرم‌افزارهاي ارائه شده مي‌توان به نرم‌افزارهاي همچون System Architect، Microsoft Visio، Rational Rose، ARIS، Enterprise Architect و … اشاره نمود. با توجه با قابليت‌هايي که براي نرم‌افزارهاي مدلسازي سازماني ذکر شد و حمايت از انواع روش‌هاي مدلسازي مي‌توان دو نرم‌افزار System Architect و ARIS را نرم‌افزارهايي دانست که قابليت استفاده در سازمان‌ها را دارا مي‌باشند. System Architect نرم‌افزاري است که چندين سال در ايران مورد استفاده قرار گرفته است و برخلاف ARIS که اخيراً مورد توجه قرار گرفته است، توانايي‌ها و قابليت‌هاي شناخته شده‌اي دارد. از طرفي اين نرم‌افزار توانايي بکارگيري انواع مدل‌ها از سطح حرفه تا لايه فناوري را دارا مي‌باشد.

قابليت مهمي که System Architect را از کليه نرم‌افزارهاي مدلسازي مختلف مجزا مي‌سازد، حمايت از چارچوب‌هاي معماري سازماني شناخته شده همانند Zachman، DoDAF، ToGAF، MODAF، NAF، و غيره و همينطور معماري سرويس‌گرا و زبان BPEL و نمادهاي BPMN است که اين نرم‌افزار را يکي از بروزترين نرم‌افزارهاي حال حاضر مدلسازي نموده است. در ادامه به بررسي خصوصيات اين نرم‌افزار در مدلسازي لايه‌هاي مختلف معماري خواهيم پرداخت.

نرم‌افزار System Architect یا SA به عنوان يک نرم‌افزار مدلسازي، قابليت حمايت از انواع روش‌هاي مدلسازي را دارا مي‌باشد و با توجه به يکپارچه بودن مخزن اطلاعاتي آن، عناصري که در هر يک از مدل‌هاي تعريف مي‌شوند، به فرهنگ لغت آن افزوده مي‌شوند و SA مي‌تواند از تعاريف تکراري آن عنصر جلوگيري نمايد. بانک اطلاعاتي SA مي‌تواند بانک اطلاعاتي SQL Server يا Oracle باشد که سازمان مي‌توانند با توجه به محيط کار خود آن را انتخاب نمايند.

قابليت رسم مدل‌هاي مختلف در SA، با قابليت گزارش‌گيري متننوعي که در آن وجود دارد، کامل مي‌شوند. نرم‌افزار SA مي‌تواند گزاراشات کامل و جامعي از انواع مدل‌هاي رسم شده و ارتباط بين عناصر مدل‌هاي مختلف ارائه نمايد که کارايي آن را براي مديران بيش از پيش افزايش مي‌دهد. بيان نگاشت بين عناصر مختلف در مدل‌هاي مختلف با ماتريس‌ها اين امکان را فراهم مي‌آورد که ارتباطات سازماني به‌خوبي درک شوند. براي درک بهتر اين نرم‌افزار و قابليت‌هاي آن در مدلسازي و مديريت مدل‌ها مختلف در سازمان، در مطالب بعدی به بررسي هر يک از سطوح سازمان و مدل‌هاي آنها خواهيم پرداخت.


برای آشنایی با سایر ابزارهای مدیریت فرایند اینجا را ببینید.


تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .