عضویت در کانال مدیریت فرایند
انواع Task در BPMN چیست؟
انواع Task در BPMN, BPMN چیست؟

انواع Task در BPMN چیست؟

یکی از ویژگی های استاندارد BPMN نسبت با سایر استانداردهای مدلسازی فرایند مثل فلوچات، وجود انواع مختلف وظایف یا Taskها در استاندارد BPMN2 می باشد که هر یک کاربردهای فوق العاده ای دارند. در ادامه مهم ترین انواع Task در BPMN را ملاحظه خواهید کرد.


کاربر (User Task): یک وظیفه معمولی در گردش کار که توسط افراد و با کمک یک برنامه نرم افزاری، انجام می شود.

سرویس یا خدمت (Service Task): وظیفه ایست که بصورت خودکار توسط یک نرم افزار ایجاد می شود. در شرایط عمومی بی پی ام ان این عملکرد را به عنوان یک وب سرویس تشخیص می دهد. این نوع جزئی از نرم افزارهای یکپارچه سازی فرآیند محور است که در واقع معماری (SOA) را در خود می گنجاند.


اسکریپت (Script Task): اسکریپتی که توسط مدلساز تعریف و طراحی شده است را انجام می دهد.

ارسال و دریافت (Send & Receive Task): این نوع وظیفه ها در واقع برای وصل یا ارسال کردن وظیفه ای به فرآیند خارجی و گرفتن یا دریافت وظایف ارسالی از فرآیندهای دیگر می باشد . این نوع فعالیتها تکنیکی هستند و توسط موتورهای فرآیندی ، انجام می شوند.


فعالیت دستی (Manual Task): یک وظیفه غیر خودکار و دستی که بدون استفاده از نرم افزار و حارج از کنترل جریان کاری ، توسط افراد انجام می شود.

قواعد کسب و کار (Business Rule): فعالیتی است که تحت شرایط خاص و با بررسی وضعیت های مختلف فرآیند ، انجام می شود.

یک Notation عمومی داریم که برای Task استفاده میشه و علامت خاصی هم نداشته و ساده هست.

Task

این نوع Task که اکثرا بدون نوع یا کلی نیز اتلاق میشود، در واقع یکه وظیفه عمومی هست که معمولا در مراحل اولیه مدلسازی و توسعه فرآیند، استفاده می شود.

 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .