عضویت در کانال مدیریت فرایند
بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟ بخش چهارم
انتخاب نرم افزار BPMS

در سه مطلب قبل به ارائه برخی پاسخ ها در مورد اینکه بهترین نرم افزار BPMS کدام است پرداختیم.

 

در مطلب اول و دوم به معرفی تعدادی شاخص کلیدی و مهم اشاره کردیم و گفتیم که نرم افزارهای BPMS داخلی متاسفانه در مورد این شاخص ها امتیاز بالایی کسب نمیکنند. سپس برخی از بهترین BPMS های رتبه بندی شده در موسسه معتبر گارتنر را لیست کردیم و گفتیم به دلیل قیمت بسیار بالا و تحریم امکان تهیه همه این نرم افزارها برای شرکت ها و سازمان های داخلی به سختی امکان پذیر بوده و با توجه به بلوغ نه چندان بالای سازمان های ایرانی در حوزه فرایندی، هزینه کرد بالا بابت خرید نرم افزارهای BPMS گران قیمت خیلی منطقی به نظر نمی رسد.

 

البته اشاره  شده که دو نرم افزار بیز ای جی و اوارکل از این قائده مستثنی هستند زیرا افراد و شرکت های زیادی در کشور اقدام به رفع محدودیت های این دو نرم افزار کرده و آنها را با رنج قیمت های مختلف و پایین به فروش میرسانند. حتی برخی تیم ها بابت این نرم افزارها مبلغی از مشتریان خود دریافت نمیکنند و تنها بابت خدمات ارائه شده اقدام به دریافت مبلغ میکنند. در این مطلب میخواهیم به چند گزینه BPMS خوب دیگر قابل استفاده در کشور مان اشاره کنیم.

 

گزینه های مورد اشاره در این مطلب در زمره نرم افزارهای BPMS متن باز هستند. برای پی بردن به اینکه کدام نرم افزار BPMS متن باز برای سازمان های ایرانی مناسب است از ۵ سال قبل اقدام به انجام تحقیقات مفصلی در حوزه نرم افزارهای BPMS متن باز در دنیا کردیم. بر اساس این بررسی ها ۱۰ نرم افزار BPMS متن باز خوب دنیا را شناسایی کردیم منتها صرف خوب بودن یک نرم افزار دلیلی بر موفقیت پیاده سازی آن نخواهد بود.

 

با توجه به ماهیت نرم افزارهای متن باز، وجود خدمات آموزشی، پشتیبانی، توسعه و بروزرسانی نرم افزهای متن باز بسیار حائز اهمیت است. از این رو تحقیق میدانی و پر زحمت دیگری را شروع کردیم تا بررسی کنیم کدام یک از نرم افزارهای BPMS متن باز تجربیات موفق پیاده سازی قابل قبولی در کشور دارند. صرف داشتن یک یا دو تجربه موفق برای ما معیار نبود و نرم افزار BPMS متن باز باید حداقل ۵ تجربه موفق پیاده سازی را در کشور دارا بود. یافتن مشتریان یا به عبارتی سازمان هایی که اقدام به پیاده سازی نرم افزار BPMS متن باز کرده بودند، کار نسبتا دشواری بود لیکن نهایتاً، از بین لیست ۱۰ تایی به ۴ مورد رسیدیم که تجربیات موفق زیادی (حداقل بیش از ۵ مورد) در کشور دارند و تیم های فنی و افراد قابل قبولی از نظر کیفیت و کمیت اقدام به توسعه و ارائه خدمات در مورد نرم افزارهای BPMS متن باز نموده اند. این ۴ نرم افزار BPMS متن باز عبارتند از:

 

۱-  نرم افزار Activiti BPMS

۲-  نرم افزار Cummunda BPMS

۳-  نرم افزار Bonita BPMS

۴- نرم افزار ProcessMaker

 

در مطلب بعدی در مورد هر یک از نرم افزارهای فوق توضیحاتی ارائه کرده و خواهیم گفت هر کدام برای چه سازمان هایی مناسب هستند و خواهیم گفت که بین نرم افزارهای اشاره شده کدام یک بهتر است؟


نگارنده: محمد رمضانی

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .