عضویت در کانال مدیریت فرایند
فصل ۵ کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایند (Fundamentals of BPM)- بخش اول
کتاب اصول مدیریت فرایند

طی این مطلب و چند مطلب بعدی، ترجمه فصل پنجم کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایند (Fundamentals of Business Process Management) در وب سایت قرار خواهد گرفت. موضوع این فصل کشف فرایندها است. مطالعه این مطالب خصوصاً برای عزیزانی که جلد اول کتاب را خریداری کرده اند، اکیداً توصیه میشود.

 

البته با توجه به مستقل بودن موضوع آن، مطالعه این مطالب برای کلیه علاقه مندان بسیار مفید خواهد بود.

 

البته شدیداً توصیه میکنیم اگر ۴ فصل اول کتاب را نخوانده اید، آنرا از این صفحه تهیه کنید.

 

 

فصل پنجم: کشف فرایند

 

“درک حقایق بعد از کشف آن‌ها آسان می‌شود؛ هدف کشف حقایق است. گالیله

 

در فصل‌های قبلی چگونگی ساخت یک مدل BPMN مشخص شد. در این فصل چگونگی ساخت مدل‌هایی نشان داده می‌شود که هم صحیح و هم کامل باشند. بدین منظور، هم نیاز به فهم عملیات فرایند کسب­وکار است و هم نیاز به مهارت‌های تکنیکی برای نشان دادن آن در یک مدل BPMN مناسب. این دو نوع مهارت به ندرت در یک نفر جمع می‌شوند. بنابراین، چندین ذینفع با مهارت‌های مختلف و مکمل معمولاً در ساختن یک مدل فرایند مشارکت دارند.

 

در این فصل چالش‌های پیش­روی ذینفعان درگیر در پیشبرد مدلسازی فرایندها را ارائه می­کنیم. سپس درباره روش‌های تسهیل ارتباطات مؤثر و جمع‌آوری اطلاعات در این محیط بحث می‌کنیم. با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده، چگونگی ساخت یک فرایند را به صورت مرحله به مرحله نشان داده و در خصوص معیارهایی که باید مورد تأیید قرار گیرند قبل از این­که مدل فرایند به عنوان یک نمونه معتبر از فرایند کسب­وکار پذیرفته شود توضیح می­دهیم.

 

تنظیمات کشف فرایند

 

کشف فرایند به عنوان عمل جمع‌آوری اطلاعات درباره فرایند موجود و سازماندهی آن به عنوان مدل فرایند AS-IS تعریف می‌شود. این تعریف بر جمع‌آوری و سازماندهی اطلاعات تأکید می‌کند. از این رو، کشف فرایند فعالیتی بسیار وسیع‌تر از مدل‌سازی فرایند است. واضح است که مدل‌سازی قسمتی از این فعالیت است. مسئله این است که مدل­سازی هنگامی می­تواند شروع شود که اطلاعات به اندازه کافی جمع­آوری شده باشد. در واقع، ثابت شده است که جمع‌آوری اطلاعات اغلب دشوار و وقت‌گیر است. بنابراین، لازم است در ابتدا وضعیتی را تعریف کنیم که در آن اطلاعات بتوانند به طور مؤثر جمع‌آوری شوند.

 

به منظور بررسی این مسائل، ما می‌توانیم چهار مرحله کشف فرایند را به شکل زیر توصیف کنیم:

  • تعریف تنظیمات: این مرحله به تشکیل تیم اختصاص داده می‌شود که مسئول کار روی فرایند خواهند بود.
  • جمع‌آوری اطلاعات: این مرحله مربوط به درک فرایند است. روش‌های کشف مختلفی می‌توانند برای کسب اطلاعات درباره فرایند استفاده شوند.
  • انجام وظیفه مدل‌سازی: این مرحله به سازماندهی ایجاد مدل فرایند مربوط می‌شود. روش مدل‌سازی، دستورالعملی برای برنامه‌ریزی فرایند به شکلی سیستماتیک فراهم می‌کند.
  • تضمین کیفیت مدل فرایند: هدف این مرحله اطمینان از این است که مدل‌های فرایند حاصل، معیار‌های کیفیت مختلف را برآورده می‌کنند. این مرحله برای اعتمادسازی در مدل فرایند مهم است.

 

این صفحه به تدریج کامل میشود. 

 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .