عضویت در کانال مدیریت فرایند
مدل تصمیم گیری DMN

مدل تصمیم گیری DMN

مدل تصمیم گیری DMN استانداردی است که توسط گروه مدیریت شیء منتشر شده است. این مدل یک روش استاندارد برای توصیف و مدلسازی تصمیم گیری های قابل تکرار در سازمان است تا اطمینان حاصل شود که مدل های تصمیم گیری در نقاط مختلف سازمان ها قابل استفاده هستند.

 

استاندارد DMN با استفاده از نماد مدل سازی، صنایع مختلف را برای تصمیم گیری های سازمانی مهیا می نماید و به این ترتیب از مدیریت تصمیم و قوانین کسب و کار پشتیبانی می کند. این نوع نماد گذاری به گونه ای طراحی شده است که توسط مشاغل و کاربران فناوری اطلاعات قابل خواندن است. این امر گروه های مختلف را قادر می سازد تا به طور مؤثر در تعریف یک مدل تصمیم گیری همکاری نمایند. گروه های مختلف عبارتند از:

 • صاحبان کسب و کار که تصمیمات را کنترل و نظارت می کنند.
 • تحلیلگران مشاغل یا تحلیلگران عملکردی که الزامات تصمیم گیری اولیه را مستند نموده و مدل های تصمیم گیری و منطق تصمیم را با جزئیات مشخص می نمایند.
 • توسعه دهندگان فنی و مسئول اتوماسیون سیستم هایی که تصمیمات را اتخاذ می کنند.

 

استفاده مستقل از مدل تصمیم گیری DMN می تواند به طور کاملاً مؤثر انجام شود، اما این استاندارد مکمل استانداردهای BPMN و CMMN نیز هست. BPMN نوع خاصی از فعالیت ها را با عنوان Business Rule Task (وظیفه قانون کسب و کار) تعریف می کند. این نوع فعالیت ها “مکانیسمی را برای فرآیند فراهم می کنند تا بتواند به موتور قاعده کسب و کار وارد شود و از خروجی های محاسباتی که موتور قاعده کسب و کار می تواند بدست آورد، بهره ببرد” و به این ترتیب می تواند برای نشان دادن مکانی در یک فرآیند BPMN مورد استفاده قرار گیرد که در آنجا می بایست از یک تصمیم تعریف شده با استفاده از DMN استفاده شود. DMN استانداردی است که برای تجزیه و تحلیل کسب و کار بر اساس  BABOK ساخته شده است.

 

مدل تصمیم گیری DMN به گونه ای طراحی شده است که در کنار BPMN و یا CMMN کار کند و مکانیسمی برای مدل سازی تصمیم گیری های مرتبط با فرآیندها و پرونده ها ارائه دهد. در واقع مدل هایBPMN ، CMMN و DMN که می توانند به طور مستقل مورد استفاده قرار گیرند، به طوری با دقت طراحی شده اند که بتوانند مکمل یکدیگر باشند. در حقیقت بسیاری از سازمان ها برای ایجاد پرسپکتیوی از گردش کار خود، مدل های موردی برای فعالیت های واکنشی خود و مدل های تصمیم گیری برای قوانین پیچیده تر و چند معیاری خود، به ترکیبی از مدل های فرآیند نیاز دارند. این سازمان ها از استفاده همزمان این سه استاندارد در ترکیب با هم بهره می گیرند و معین می کنند که کدام یک از آنها برای مدل سازی هر نوع از فعالیت ها مناسب ترین گزینه است. به همین دلیل است که مدل های BPMN، CMMN و DMN “سه گانه” استانداردهای بهبود فرآیند را تشکیل می دهند.

 

با به کار گرفتن مدل تصمیم گیری DMN برای مدل سازی تصمیمات سازمانی می توانید:

 • به همه ذینفعان کمک کنید تا با استفاده از نمودارهایی که به راحتی قابل خواندن هستند، یک حوزه پیچیده تصمیم گیری را درک نمایند.
 • یک زمینه طبیعی برای بحث و توافق درباره دامنه و ماهیت تصمیم گیری های کسب و کار فراهم نمایید.
 • به کمک تجزیه گرافیکی نیازمندی ها، زحمات و ریسک پروژه های اتوماسیون تصمیم گیری را کاهش دهید.
 • اجازه دهید قوانین تصمیم گیری به سادگی و به طور قابل اطمینان در جداول تصمیم گیری بدون ابهام تعریف شوند.
 • توسعه سیستم های تصمیم گیری را با استفاده از خصوصیاتی که ممکن است به طور خودکار اعتبار سنجی شده و به مرحله اجرا در آیند، ساده کنید.
 • زمینه ای ساختاری برای توسعه و مدیریت مدل های تحلیلی پیش بینی کننده فراهم نمایید.
 • کتابخانه ای از مؤلفه های تصمیم گیری قابل استفاده مجدد را به وجود آورده و فعال کنید.

 

عناصر متعلق به استاندارد DMN

مدل تصمیم گیری DMN شامل سه عنصر اصلی است:

 1. نمودارهای الزامات تصمیم گیری که نشان می دهد چگونه عناصر تصمیم گیری به شبکه وابستگی متصل می شوند.
 2. زمینه کسب و کار برای تصمیماتی مانند نقش سازمانها یا تأثیر آن بر معیارهای عملکرد.
 3. یک زبان بیان به اندازه کافی کاربر پسند (FEEL) که می تواند برای ارزیابی عبارات در یک جدول تصمیم گیری و سایر فرمت های منطقی استفاده شود.

 

موارد استفاده یا Use case ها

سه مورد استفاده اصلی و سه Use case برای مدل تصمیم گیری DMN مشخص شده است:

 • تعریف تصمیم گیری دستی
 • تعیین الزامات مربوط به تصمیم گیری خودکار
 • ارائه یک مدل کامل و اجرایی برای تصمیم گیری

 

فواید مدل تصمیم گیری DMN

استفاده از استاندارد DMN، تجزیه و تحلیل کسب و کار و مدیریت فرآیندهای کسب و کار را بهبود می بخشد. چرا که:

 

 • سایر روشهای محبوب مدیریت نیازمندی ها مانند BPMN و UML، عمل تصمیم گیری را انجام نمی دهند.
 • با استفاده از سیستم های مدیریت قوانین کسب و کار یا BRMS ، پروژه ها رشد کرده و این سیستم ها امکان تغییرات سریعتر را می‎دهند.
 • این استاندارد وجود ارتباطات بهتر بین کسب و کارها، فناوری اطلاعات و نقش های تحلیلی در یک شرکت را تسهیل می کند.
 • مدل تصمیم گیری DMN یک رویکرد مؤثر برای مدل سازی الزامات در پروژه های پیش بینی تحلیلی فراهم می‌کند و نیاز به “درک کسب و کار” در متدولوژی های پیشرفته تجزیه و تحلیلی مانند CRISP-DM را برآورده می نماید.
 • این مدل نوعی نشان گذاری استاندارد برای جداول تصمیم گیری ارائه می کند که رایج ترین سبک قوانین کسب و کار در BRMS است.

 

 

از اینجا میتوانید استاندارد DMN منتشر شده توسط OMG را دانلود نمایید. 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .