عضویت در کانال مدیریت فرایند
مهندسي مجدد فرایندها (‌BPR)
مهندسي مجدد فرایندها, BPR, باز طراحی فرایند

مهندسي مجدد فرایندها (‌BPR)

هر سازمان و يا شركت، يك نهاد اجتماعي است كه براساس هدف بوده، داراي سيستم‌هاي فعال و هماهنگ است و با محيط خارجي مرتبط هستند. در گذشته، زمانی كه محيط نسبتا دارای ثبات بود اغلب سازمان‌ها براي بهره‌برداري از فرصت‌هاي پيش‌آمده به تغييرات تدريجي و اندك اكتفا مي‌كردند؛ اما با گذشت زمان، در سراسر دنيا سازمان‌ها دريافته‌اند كه تنها تغييرات گام به گام راهگشاي مشكلات كنوني آنان نيست و گاهي براي بقاي سازمان لازم است تغييراتي به صورتي اساسي و زيربنايي در سازمان ايجاد شود. امروزه در سراسر دنيا اين تغييرات انقلابي را با نام مهندسي مجدد مي‌شناسند.

پيش از سال 1991 مباحث بسياري در زمينه بازسازي سازمان و مديريت آن مطرح شده بود که برای نمونه برخی از  آن‌ها مي‌توان به بهبود سازمان مديريت، مديريت تغيير، كايزن، TQM، مديريت نوآوري و . . . اشاره كرد. اما آنچه كه مهندسي مجدد را از دیگر فنون های  مديريتي پيش از خود متمايز ساخت و مهندسي مجدد را همانند يك تئوري انقلابي در سازمان‌ها و مباحث مديريتي مطرح كرد شيوه بديع مهندسي مجدد بود كه براساس بررسي و اصلاح فرايند طرح‌ريزي مي‌شد.

مهندسي مجدد یا باز طراحی فرایند شيوه‌اي براي بازسازي سازمان و مديريت است كه در آغاز دهه 90 در ادبيات مديريت ظهور كرد. طراح اين نظريه پروفسور مايكل همر است كه با انتشار مقاله‌اي در مجله «هاروارد بيزينس ريويو» در سال 1991 مفاهيم بنيادين و دگرانديشي سازماني را به جهان مديريت عرضه داشت. كتاب وي به نام  «مهندسي مجدد: منشور انقلاب سازماني» با كمك جيمز چمپي در سال 1993 منتشر شد.

نظریه مایکل همر

بر پایه نظريه مايکل همر، سه نيرو به صورت جداگانه و نيز مشترك، شركت‌هاي امروزي را به طریقی روزافزون به سرزميني هدايت مي‌كنند كه به چشم مديران و دست ‌اندركاران آن هراس‌انگيز و ناآشنا مي‌نمايد. اين سه نيرو عبارتند از: مشتريان، رقبا و تغييرات. كه به C3 معروف‌اند و عبارتند از: مشتري، رقابت و تغيير. در اين دنياي دگرگون شده، اصول«تقسيم كار» وضع شده از سوي آدام اسميت كه محور سازماندهي شركت‌ها بود، ديگر كارساز نيست و همچنین براي شركت‌ها سودمند و ضروري نيست تا كار خود را بر پايه اين اصول سازمان دهند. ساختار وظيفه‌گرا در دنياي كسب‌وكار امروز غيرمؤثر بوده و منسوخ است. شركت‌ها بايستي اينك برگرد محور فرايندها سازماندهي شوند.

 مهندسي مجدد به معني بازانديشي بنيادين و طراحي مجدد ريشه‌اي فرايندها به جهت دستيابي به بهبود چشمگير در معيارهاي کليدي عملكرد از قبيل هزينه، كيفيت و سرعت انجام فعاليت‌ها يا ارايه خدمات است. در واقع مهندسي مجدد سازماني به دنبال شناخت تمامي بي‌نظمي‌هاي طبيعي سازمان و ارايه يك الگو يا مدل داراي نظم جهت انجام اثربخش و بهينه فعاليت‌هاي سازمان است. معنی عملياتي مهندسي مجدد ايجاد سازمان نوآور و خلاقي است که بتواند در دنياي رقابتي و داراي تغييرات سريع کسب و کار امروزي به صورتی سودآور به فعاليت بپردازد.

در عمل مهندسي مجدد (BPR) روندي است كه در آن وظيفه‌هاي فعلي سازمان جاي خود را با فرايندهاي اصلي كسب ‌وكار عوض كرده و لذا، سازمان از حالت وظيفه‌گرايي به سوي فرايند‌محوري حركت مي‌كند. همين امر موجب بهره‌گيري از آخرين تغييرات و پيشرفت‌هاي روز در کسب و کار، بهينه‌سازي و سرعت بخشيدن به روند انجام فعاليت‌هاي كسب ‌وكار، كاهش هزينه‌ها و در نتيجه رقابتي‌تر شدن سازمان مي‌گردد. يکي از فعاليت‌هاي کليدي در مسير انجام مهندسي مجدد فرايندها شناسائي حوزه‌هاي نيازمند به انجام BPR در سازمان است که براساس ورودي رويه مهندسي مجدد فرايندها نيز مي‌تواند قلمداد شود.

اولين سؤالي كه بايد در اين بخش به آن پاسخ داده شود، اين است كه اساساً ضرورت شناسايي حوزه‌هاي در اولويت براي مهندسي مجدد فرآيندهاي كسب و كار سازمان چيست و اين اولويت‌بندي چگونه سازمان را در راستاي استفاده بهينه از منابع خود ياري مي‌دهد؟

در پاسخ به اين سؤال بهتر است ابتدا رويكردهاي مختلف در مهندسي مجدد مورد بررسي دقيق‌تري قرار گيرد.

در مطلب بعدی متدولوژي‌هاي مهندسي مجدد فرایندها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .