عضویت در کانال مدیریت فرایند
موتورها و اجزاء نرم افزار BPMS
موتورها و اجزاء نرم افزار BPMS,نرم افزار BPMS

موتورها و اجزاء نرم افزار BPMS

تصوير بالا نمايي عمومي از اجزاي تشكيل‌دهنده نرم افزار BPMS را نشان مي‌دهد.

مجموعه مديريت فرايندهاي كسب و كار، ممكن است بسيار پيچيده باشد، منابع ممكن است شامل پرسنل تا وسايل سرمايه‌اي تا مواد خام باشد، قوانين كاري ممكن است در زمان نامعيني خلق و پياده سازي شوند، ممكن است تعريف فعاليت‌ها سخت باشد يا نياز به زمان زيادي براي تكميل داشته باشد، ممكن است اندازه‌هاي عملكرد سري، بسته به موضوع تفاوت كنند و كيفي و يا كمي باشند و اهداف ممكن است به صورت پيوسته تغيير كنند. با این تفاسیر كليه‌ اين عناصر همگي مجموعه فرآيندهاي كاري (BPMS) را تعريف مي‌كنند. بنابراين ضروري است كه يك سیستم BPMS داراي قابليت‌هاي زير باشد:

مدل­سازي فرایند

همان­گونه كه در بالا بحث گرديد، نرم افزار BPMS بايد ابزاري باشد كه بتوان در آن فرآيندهاي كاري را كه شامل كاركردهاي كاري يا فعاليت­ها، قوانين كاري، منابع، اندازه‌هاي عملكرد مي‌باشد را تعريف كرد. هر چه كه ‌اين موضوع قابل فهم‌تر و منعطف‌تر باشد مانند آن است اطلاعات فرآيند به راحتي منتقل و نگهداري مي‌شوند كه تاثير آن به صورت دقت و كاهش زمان در رسيدن به‌اهداف ديده مي شود.

اجرا فرایند

بايد ابزاري وجود داشته باشد كه فرآيند كار را مستقيماٌ توسط تعريفش اجرا نمايد. هسته ‌اصلي اين قابليت را موتور فرآيند انجام مي‌دهد كه بخش پيچيده نرم افزاري است كه ‌از تعريف فرآيندهاي كاري استفاده مي‌نمايد و آن را از طريق كاركرد‌هاي كاري دستي يا خودكار در زمان مناسب توسط منابع لازم اجرا مي‌نمايد. اين قابليت ممكن است كه با سيستم ديگر نرم‌افزاري ارتباط داشته (مانند CRM,ERP,HR) و اطلاعات مورد نياز خود را از طريق اين سيستم‌ها تامين نمايد. در واقع موتور فرآيند مكانيزمي است كه توسط آن تصميمات و سياست‌هاي مديريتي مي‌تواند به صورت مكرر، با بازبيني به صورت بهنگام اجرا شوند.

اندازه گيري و نظارت فرایند

بايد قابليتي وجود داشته باشد كه كليه عناصر موجود در فرآيند كاري را بتوان اندازه‌گيري و نظارت نمود. در بيشتر اوقات اطلاعات گران‌بهايي مي‌تواند در هنگام اجراي يك فرآيند كاري جمع آوري شود كه از جمله به اندازه‌گيري ABC (هزينه هر فعاليت)، اندازه‌گيري هزينه‌هاي مستقيمي كه روند صعودي دارند، زمان اجرا فرآيند، يا تعداد دفعات اجرا مي‌توان اشاره كرد. اين اطلاعات يك ديد بهنگام از عملكرد كسب و كار به ما مي‌دهد كه غالباٌ از آن با نام “Executive Dashboard” نام برده مي‌شود. كار جمع­آوري اطلاعات و موضوعات مربوط به ‌آن بايد توسط پايگاه داده صورت گيرد. همچنين كار شناسايي خطاهاي ناخواسته نيز توسط اين سيستم صورت مي‌گيرد. در واقع اين قابليت چشم و گوش مديران سيستم فرآيندهاي كاري خواهد بود.

گزارش‌گيري و تحليل

 بايد قابليتي جهت گزارش‌گيري و تحليل داده‌هاي جمع آوري شده توسط قابليت نظارت واندازه گيري باشد تا بتواند داده‌ها را براي تصميم­گيران سيستم آماده نمايد. اين تحليل مي‌تواند جهت كنترل يا اصلاح فرآيندهاي ديگر انجام شود. فرآيند تحليل ممكن است شامل كارهايي باشد كه توسط يك سيستم خبره، ابزارهاي داده‌كاوي، ابزارهاي OLAP يا حتي برنامه مديريت ريسك انجام مي‌شود. در نتيجه، ‌اين ابزار به مدير اجازه مي‌دهند كه حلقه بسته‌اي به وجود آورند تا بتوانند به تركيب رويدادهاي داخلي و خارجي پاسخ دهند و به صورت مستمر به بهبود و ساختن و تقويت كسب و كار بپردازند.

موتورها و اجزاء BPMS


همچنین اگر تاکنون در نرم افزار BPMS فرایندی نساخته اید از طریق مطالعه این مطلب میتوانید اولین فرایند خود را بسازید. 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .