عضویت در کانال مدیریت فرایند
فرایندکاوی چیست و پیش نیازهای آن کدام اند؟
فرایندکاوی چیست

فرایندکاوی چیست و پیش نیازهای آن کدام اند؟

فرایند کاوی یک تکنیک و یک ابزار کمکی برای بازسازی فرایندهای کسب‌وکار از رویدادهای ثبت شده در یک سیستم اطلاعاتی است. فرایند کاوی یکی از رشته های تحقیقاتی جدید می باشد که مابین داده کاوی از یک طرف و مدل کردن فرآیندها و تحلیل آن‌ها از طرف دیگر قرار گرفته شده است. ایده اصلی درفرآیند کاوی کشف (discovery)، نظارت  (conformance checking) و بهبود و ارتقاء فرآیند ها (enhancement)  با استفاده از استخراج دانش از گزارشات رویداد (event logs)  سیستم های جاری می باشد.

 


تعریف فوق تقریباً جزء تعریف های عمومی از فرایندکاوری است که همه بر روی ان اتفاق نظر دارند. حال در تعریف فرایندکاوی که در بالا اشاره شد به دو نکته توجه کنید

  • استخراج دانش از گزارشات رویداد(event logs)
  • یک ابزار کمکی برای بازسازی فرایندهای کسب‌وکار از رویدادهای ثبت شده در یک سیستم اطلاعاتی است.

 

پس به راحتی میتوان استنباط کرد که هدف از فرایند کاوی، طراحی‌ مدل قابل اجرا نیست، بلکه اسناد دقیق و جامع و تحلیل فرایندهای موجود است. بله فرایندهای موجود. منظور فرایندهایی که مدل شده و در حال اجرا هستند. حال آیا فرایندهای سازمان ما مدل شده اند؟ اگر مدل شده اند، در حال اجرا هستند؟ آیا بصورت مکانیزه در حال اجرا هستند که بتوان از Log آنها برای فرایندکاوی استفاده کرد؟


دوره فرایندکاوی


حال سئوال اصلی اینجاست. چند درصد از فرایندها (فعالیت ها) ی ما در سیستم انجام میشوند.

بدیهی است منظور از سیستم اطلاعاتی، صرفاً استفاده از کامپیوتر برای انجام کارها و نرم افزارهایی مثل Word، Excel، اتوماسیون اداری (گردش مکاتبات) نیست بلکه سیستم اطلاعاتی ویژگی های خاص خودش را دارد که کم و بیش با آن آشنا هستید.


به نظر شما چند درصد از فعالیت های کسب و کارتان توسط سیستم اطلاعاتی یا به عبارت بهتر بصورت مکانیزه انجام میشود؟ بار دیگر تاکید میکنم که منظور از مکانیزاسیون یا اتوماسیون فرایندها یا هر عبارت مشابهی، استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای غیرهوشمندی مثل گردش مکاتبات و اتوماسیون اداری نیست. پس در پاسخ دادن این مورد مهم را لحاظ کنید و فکر کنید واقعاً چند درصد از فعالیت های سازمان شما مکانیزه و چند درصد غیرمکانیزه است؟ به عبارت دیگر ضریب نفوذ مکانیزاسیون سازمان شما چقدر است؟

بسیاری در پاسخ به این سئوال بسیار خوشبینانه عمل میکنند.

پیشنهاد میکنم برای اینکه بتوانید یک برآورد واقعی تر از ضریب نفوذ مکانیزاسیون سازمان خود بدست بیاورید، پادکست زیر را گوش کنید:

 


حال عنایت داشته باشید که وقتی ضریب نفوذ مکانیزاسیون در سازمان ما بالا نیست، واقعاً فرایندکاوری تا چه حد میتواند برای ما موثر باشد؟

فرایند کاوی در اصل به عنوان یکی از علمی ترین ابزارها برپایه مدیریت فرایند در نظر گرفته می‌شود ولی آیا مدیریت فرایند در سازمان ما اجرا شده است؟

این فرض را در نظر میگیریم که فرایندکاوی یک علم نوین و مفید است ولی ایا واقعاً بلوغ و پیش نیازهای آن در سازمان های ما وجود دارد؟

 

 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .