عضویت در کانال مدیریت فرایند
بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟
انتخاب نرم افزار BPMS

بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟

این سئوال را بارها و بارها در جلسات و پشت تلفن از ما پرسیده اند. در این مطلب و مطالب بعدی در نظر داریم به این موضوع بپردازیم که بالاخره بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟

 

ارائه مطلب برای پاسخ به این سئوال به این تریتب است که ابتدا طبقه بندی از نرم افزارهای BPMS موجود و در دسترس شرکت های ایرانی بیان میشود. در دسته اول BPMS های تولید شده توسط شرکت های نرم افزاری ایرانی و بومی مورد آنالیز قرار گرفته و چند شاخص بسیار مهم برای سنجش کیفیت یک سیستم BPMS ارائه میشود و توضیح داده میشود که BPMS های ایرانی امتیاز بسیار پایینی در مورد این شاخص ها کسب میکنند.

 

سپس در مورد انواع نرم افزارهای BPMS خارجی بحث خواهیم کرد و خواهیم گفت که چطور و چگونه میتوان از این نرم افزارها استفاده کرد.

 

BPMS های داخلی هنوز به بلوغ و کیفیت لازم نرسیده اند و اصولاً اختراع دوباره چرخ اقدامی قابل تحسین نخواهد بود. اجازه دهید کمی در این خصوص بیشتر صحبت کنیم.

 

شاید هر ماه چند شرکت یا تیم داخلی که اقدام به تولید نرم افزارهای مدیریت فرایند (BPMS) کرده اند، با ما تماس گرفته و درخواست میکنند که طی جلسات کارشناسی اقدام به بررسی و ارزیابی نرم افزار تولید شده توسط آنها کنیم. معمولاً درصورتیکه زمان به ما اجازه اینکار را بدهد به جلسات رفته و نرم افزارهای تولید شده را مورد بررسی قرار میدهیم. این اتفاقی است که بارها و بارها و طی چندین سال مختلف در حال وقوع است.

 

متاسفانه طی جلسات مختلف برگزار شده کیفیت قابل توجهی در نرم افزارهای BPMS تولید شده ملاحظه نمیکنیم. البته این اتفاق تازه ای نیست و در یکی از پروژه های بزرگ مدیریت فرایند کشور که حدود ۹ سال قبل در یکی از بانک ها انجام شد ما اقدام به بررسی نرم افزارهای BPMS داخلی و خارجی کردیم و از همان موقع نرم افزارهای BPMS داخلی از کیفیت بالایی برخوردار نبودند.


برخی از مهم ترین شاخص هایی که از طریق آنها میتوان اقدام به ارزیابی نرم افزارهای BPMS یا سیستم مدیریت فرایند نمود عبارتند از:

 

پشتیبانی از زبان مدلسازی BPMN: البته وقتی این شاخص را مطرح میکنیم تقریباً همه شرکت های تولید کننده BPMS ادعا میکنند که از زبان مدلسازی BPMN پشتیبانی میکنند منتها باید بدانید که استاندارد BPMN2 یک طیف است که از مجموعه ای از پترن ها و الگوها تشکیل شده است. حتی اگر هر یک از ما به این زبان مسلط نباشیم و با زبان های ابتدایی مثل فلوچارت نمودارهای فرایندی خود را ترسیم میکنیم، میتوان گفت به ۲۰-۳۰ درصد استاندارد BPMN مسلط هستیم زیرا پترن ها و الگوهای اولیه استاندارد BPMN تا حدود زیادی شبیه فلوچارت یا نمودار فعالیت موجود در UML است. پس BPMS های ایرانی از بخشی از استاندارد BPMN پشتیبانی میکنند ولی از پترن های نسبتاً پیچیده موجود در آن خیر.

 

به عبارت دیگر بر روی کاغذ BPMS های ایرانی نیز از زبان BPMN برای مدلسازی فرایند استفاده میکنند ولی در عمل اینطور نیست. برای یک نرم افزار BPMS پشتیبانی از پترن ها و الگوهای نسبتاً پیچیده و پیچیده استاندارد BPMN2 حائز اهمیت است زیرا فرایندهای یک سازمان یا شرکت آنقدر خطی و ساده نیستند که بتوان آنها را با فلوچارت مدل کرد. در نتیجه وقتی نرم افزار BPMS یا سیستم مدیریت فرایند از پترن های پیچیده پشتیبانی نکند، هر جا در مدل های فرایندی از این پترن ها استفاده شود، مجبور به برنامه نویسی و کد نویسی در پشت نرم افزار BPMS هستیم که این موضوع با ذات و منطق نرم افزارهای BPMS یا سیستم مدیریت فرایند که حداقل کدنویسی است در تضاد است.

 

منطق نرم افزارهای مدیریت فرایند بر کاهش کدنویسی است و وقتی مدام مجبور به کدنویسی شویم، عملاً منطق اصلی نرم افزارهای BPMS زیر سئوال رفته است.


قابلیت ورژنینگ و مدیریت نسخ فرایندها: یکی از بزرگترین ویژگی های نرم افزارهای BPMS واقعی، ورژنینگ یا Management Version است. به این­صورت که به مرور زمان مدیران، فرآیندهای سازمان را بهبود خواهند بخشید و نیاز است تا فرآیندهای جاری بهبود و تغییر یابند. یا به دلایل مختلفی، فرایندها دستخوش تغییرات خواهند شد. سوالی که مطرح می‌شود این است که:

 

  • فرآیند‌های در حال اجرا به چه وضعیتی دچار خواهند شد؟
  • آیا پس از تغییر فرآیند، اطلاعات نسخۀ قدیمی فرآیند در گزارشات آورده خواهد شد؟
  • و …

 

نرم افزارهای BPMS برای حل مشکلاتی از این دست قابلیت قدرتمندی را ارائه می­نماید که Management Version نام دارد. این ویژگی باعث می­شود پس از اعمال تغییری در فرآیند، نسخه جدیدی از آن در اختیار کاربران قرار گیرد و فرآیندهای قبلی که قبل از این نگارش ایجاد شده بودند، کما فی السابق به گردش خود طبق فرآیند قبلی ادامه دهند تا خاتمه یابند در حالیکه در نرم افزارهای BPMS داخلی قابلیت ورژنینگ ضعیف و ناقص است.


مطلب بعدی: بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟ بخش دوم

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .