عضویت در کانال مدیریت فرایند
بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟
انتخاب نرم افزار BPMS

بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟

این سئوال را بارها و بارها در جلسات و پشت تلفن از ما پرسیده اند. در این مطلب و مطالب بعدی در نظر داریم به این موضوع بپردازیم که بالاخره بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟

 

ما به بسیاری از سازمان ها در انتخاب نرم افزار BPMS مشاوره ارائه کرده ایم. در طی این مشاوره ها بارها انواع و اقسام نرم افزارهای BPMS ایرانی و خارجی را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

چه کسانی از مشاوره انتخاب نرم افزار BPMS ما استفاده کرده اند؟ 

 • وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • پژوهشگاه صنعت نفت
 • تراکتورسازی تبریز
 • پتروشیمی مهر
 • پژوهشگاه فضایی ایران
 • شرکت ارتباطات زیرساخت
 • بانک تجارت
 • تامین اجتماعی نیروهای مسلح
 • توزیع برق اصفهان
 • توزیع برق مشهد
 • و بیش از ۱۰۰ شرکت خصوصی و دولتی با ابعاد بزرگ، متوسط و کوچک

 

با توجه به تکرار این پرسش، در چند مطالب میخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم. ارائه پاسخ به این سئوال به این ترتیب است که:

 

 • ابتدا چندین شاخص مهم و کلیدی که از طریق آنها می توان نرم افزارهای BPMS را ارزیابی کرد ارائه خواهیم نمود.
 • سپس دسته بندی و معرفی از نرم افزارهای BPMS قابل استفاده در ایران بیان میشود.
 • سپس با استفاده از شاخص های مورد اشاره، نرم افزارهای BPMS را بررسی خواهیم نمود.

 

دسته بندی اشاره شده در بند قبل به تفکیک نرم افزارهای BPMS ایرانی و نرم افزارهای BPMS خارجی در سطح اول صورت خواهد گرفت ولی اگر بخواهیم در چند جمله نتایج نهایی بررسی و تحقیقات انجام شده را بیان کنیم:

“نرم افزارهای BPMS های تولید شده توسط شرکت های نرم افزاری ایرانی بر اساس شاخص هایی که در ادامه مطرح میشوند، نسبت به نرم افزارهای BPMS خارجی نمره قابل قبولی  کسب نمیکنند.”

 

شاید هر ماه چند شرکت یا تیم داخلی که اقدام به تولید نرم افزارهای مدیریت فرایند (BPMS) کرده اند، با ما تماس گرفته و درخواست میکنند که طی جلسات کارشناسی اقدام به بررسی و ارزیابی نرم افزار BPMS تولید شده توسط آنها کنیم. معمولاً درصورتیکه زمان به ما اجازه اینکار را بدهد به جلسات رفته و نرم افزارهای BPMS تولید شده را مورد بررسی قرار میدهیم. این اتفاقی است که بارها و بارها و طی چندین سال مختلف در حال وقوع است.

 

در ادامه مطلب در مورد انواع نرم افزارهای BPMS خارجی بحث خواهیم کرد و خواهیم گفت که چطور و چگونه میتوان از این نرم افزارهای BPMS استفاده کرد.

 

نرم افزار BPMS

 


برخی از مهم ترین شاخص هایی که از طریق آنها میتوان اقدام به ارزیابی نرم افزارهای BPMS یا سیستم مدیریت فرایند نمود عبارتند از:

 

پشتیبانی از زبان مدلسازی BPMN: البته وقتی این شاخص را مطرح میکنیم تقریباً همه شرکت های تولید کننده BPMS ادعا میکنند که از زبان مدلسازی BPMN پشتیبانی میکنند منتها باید بدانید که استاندارد BPMN2 یک طیف است که از مجموعه ای از پترن ها و الگوها تشکیل شده است. حتی اگر هر یک از ما به این زبان مسلط نباشیم و با زبان های ابتدایی مثل فلوچارت نمودارهای فرایندی خود را ترسیم میکنیم، میتوان گفت به ۲۰-۳۰ درصد استاندارد BPMN مسلط هستیم زیرا پترن ها و الگوهای اولیه استاندارد BPMN تا حدود زیادی شبیه فلوچارت یا نمودار فعالیت موجود در UML است. پس BPMS های ایرانی از بخشی از استاندارد BPMN پشتیبانی میکنند ولی از پترن های نسبتاً پیچیده موجود در آن خیر.

 

به عبارت دیگر بر روی کاغذ BPMS های ایرانی نیز از زبان BPMN برای مدلسازی فرایند استفاده میکنند ولی در عمل اینطور نیست. برای یک نرم افزار BPMS پشتیبانی از پترن ها و الگوهای نسبتاً پیچیده و پیچیده استاندارد BPMN2 حائز اهمیت است زیرا فرایندهای یک سازمان یا شرکت آنقدر خطی و ساده نیستند که بتوان آنها را با فلوچارت مدل کرد. در نتیجه وقتی نرم افزار BPMS یا سیستم مدیریت فرایند از پترن های پیچیده پشتیبانی نکند، هر جا در مدل های فرایندی از این پترن ها استفاده شود، مجبور به برنامه نویسی و کد نویسی در پشت نرم افزار BPMS هستیم که این موضوع با ذات و منطق نرم افزارهای BPMS یا سیستم مدیریت فرایند که حداقل کدنویسی است در تضاد است.

 

منطق نرم افزارهای مدیریت فرایند بر کاهش کدنویسی است و وقتی مدام مجبور به کدنویسی شویم، عملاً منطق اصلی نرم افزارهای BPMS زیر سئوال رفته است.


پشتیبانی از استاندارد DMN در مدلسازی تصمیمات: DMN یکی از سه استاندارد اصلی مدلسازی فرایند است که توسط OMG ارائه گردیده است. مدلسازی تصمیمات با BPMN بدون بکارگیری DMN با پیچیدگی ­هایی همراه است. این مدل یک روش استاندارد برای توصیف و مدلسازی تصمیم گیری های قابل تکرار در سازمان است تا اطمینان حاصل شود که مدل های تصمیم گیری در نقاط مختلف سازمان ها قابل استفاده هستند.

بسیاری از نرم­ افزارهای BPMS خوب در دنیا علاوه بر پشتیبانی از BPMN از استاندارد DMN نیز پشتیبانی می­کنند. جالب است تاکنون در چند جلسه ای که به شرکت های به اصطلاح تولید کننده BPMS ایرانی مراجعه کرده ایم، نفرات فنی این شرکت ها حتی نمیدانستند DMN چیست!

 


قابلیت ورژنینگ و مدیریت نسخ فرایندها: یکی از بزرگترین ویژگی های نرم افزارهای BPMS واقعی، ورژنینگ یا Management Version است. به این­صورت که به مرور زمان مدیران، فرآیندهای سازمان را بهبود خواهند بخشید و نیاز است تا فرآیندهای جاری بهبود و تغییر یابند. یا به دلایل مختلفی، فرایندها دستخوش تغییرات خواهند شد. سوالی که مطرح می‌شود این است که:

 

 • فرآیند‌های در حال اجرا به چه وضعیتی دچار خواهند شد؟
 • آیا پس از تغییر فرآیند، اطلاعات نسخۀ قدیمی فرآیند در گزارشات آورده خواهد شد؟
 • و …

 

نرم افزارهای BPMS برای حل مشکلاتی از این دست قابلیت قدرتمندی را ارائه می­نماید که Management Version نام دارد. این ویژگی باعث می­شود پس از اعمال تغییری در فرآیند، نسخه جدیدی از آن در اختیار کاربران قرار گیرد و فرآیندهای قبلی که قبل از این نگارش ایجاد شده بودند، کما فی السابق به گردش خود طبق فرآیند قبلی ادامه دهند تا خاتمه یابند در حالیکه در نرم افزارهای BPMS داخلی قابلیت ورژنینگ ضعیف و ناقص است.


مطلب بعدی: بهترین نرم افزار BPMS کدام است؟ بخش دوم

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .