عضویت در کانال مدیریت فرایند
انواع نرم افزارهای فرایندکاوی قابل استفاده در ایران
نرم افزار celonis

برای اهمیت فرایندکاوی لطفا به تصویر و جمله بسیار مهم آقای دمینگ دقت کنید:

 

اهمیت فرایندکاوی

 

از سوی دیگر همانطور که می دانید در حال حاضر داده با ارزش ترین چیزی است که در دنیا وجود دارد و سازمان های زیادی با استفاده از این داده ها به نتایج و درآمدهای فوق العاده دست یافته اند.

 

در این مطلب در نظر داریم به معرفی برخی از مهم ترین نرم افزارهای فرایندکاوی که از قابلیت های ویژه ای برخوردار بوده و در ایران نیز قابل استفاده هستند بپردازیم.

 

مبنای تهیه این نوشته گزارش موسسات معتبر گارتنر، فورستر و اورست است به علاوه تجربیات مختلف تیم فرایندکاوی ما که طی چندین سال با نرم افزارهای مختلف فرایندکاوی کار کرده و بصورت تخصصی آنها را مورد بررسی قرار داده است.

 

در دنیا نرم افزارهای زیادی در حوزه فرایندکاوی وجود دارد. برخی از آن ها open source و رایگان و برخی از آنها نسخه سازمانی و پولی هستند. موضوعی که باید در نظر گرفت دسترس پذیری این نرم افزارها در ایران است.

سازمان‌ها برای انجام فرآیندکاوی با دو مشکل اساسی مواجه هستند:

 • انتخاب ابزار مناسب
 • هزینه خرید نرم‌افزار

 

حال تصور کنید باتوجه‌به نوظهور بودن پیاده‌سازی فناوری فرآیندکاوی و عدم درست انتخاب نرم‌افزار مناسب ممکن است سازمان با چه تبعاتی مواجه شود؟! هزینه‌های بالا، عدم کارایی و کفایت مورد انتظار برای سازمان‌ها و…

در واقع می‌توان گفت در قدم اول منطقی نیست سازمان هزینه زیادی بابت خرید نرم‌افزار بپردازد!

 

ازاین‌رو تیم ما باتکیه‌ بر تجربه و دانش فنی خود و تحقیقات بسیار رویکردی را پیشنهاد میکند تا سازمان های ایرانی بدون پرداخت هزینه نرم‌افزار فرایندکاوی، بتواند از مزایای چشمگیر و شگفت‌انگیز فرایندکاوی بهره‌مند شوند. در واقع پیشنهاد ما این است که در بدو امر و در ابتدای راه استفاده از فرایندکاوی، سازمان بتواند با استفاده از نرم افزارهای رایگان، فرایندکاوی را در سازمان خود انجام دهد. بدین معناست که هزینه خرید ابزار فرآیند‌کاوی دیگر بر عهده سازمان‌ها نخواهد بود.

 

بر همین اساس در این مطلب چند نرم افزار فرایندکاوی که با توجه به وجود برخی محدودیت های نه چندان جدی در سازمان های ایرانی بدون پرداخت هزینه قابل استفاده هستند را مورد بررسی قرار داده ایم.

 


نرم افزار Disco

ابزار‌های فرآیند‌کاوی اولین بار به صورت حرفه‌ای در سال 2004 توسط یک تیم دانشگاهی با توسعه نرم افزار Prom  ایجاد شدند ولی در سال 2010 شرکت Fluxicon نرم افزار Disco را برای استفاده ‌های صنعتی توسعه دادند. در واقع می توان چنین گفت که نرم افزار Disco نخستین نرم افزار تجاری فرایندکاوی در دنیا به شمار میرود.

 

نرم افزار Disco محبوبت ترین نرم افزار stand alone فرایندکاوی دنیا از نگاه موسسه معتبر گاتنر است. نرم افزار stand alone یعنی نرم افزاری که قابلیت نصب بر روی یک سیستم کامپیوتری را بصورت مستقل دارد. stand alone بودن نرم افزار ویژگی های مثبت زیر را به همراه دارد:

 • وابسته به کیفیت اینترنت نیست.
 • داده های سازمان شما در فضای سایبر بارگذاری نخواهد شد و امنیت اطلاعات شما حفظ میگردد.

 

نرم افزار فرایندکاوی دیسکو

 

 

انواع لیسانس های ارائه شده توسط نرم افزار Disco عبارتند از:

 • دمو: برای اهداف آموزشی کاربرد دارد و امکان ورود 5 میلیون لاگ به نرم افزار برای مدت نامحدود در این نسخه وجود دارد.
 • آکادمیک: امکان ورود 5 میلیون لاگ به نرم افزار به مدت حداقل یک ماه
 • اینترپرایز: باید نسبت به خرید این نوع لیسانس اقدام شود. هزینه خرید لیسانس اینترپرایز نرم افزار Disco بصورت ماهانه حدودا هزار دلار است.

 

از مهم ترین نقاط قوت نرم افزار Disco می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آماده سازی داده‌های و فیلتر کردن با کیفیت بالا. یکی از مهمترین بخش‌ها در فناوری فرآیند‌کاوی تمرکز بر داده‌های مناسب است. این کار در فعالیت فرآیندکاوی با فیلتر کردن داده‌ها انجام می‌شود. فیلتر کردن داده‌ها به این معناست که بتوانیم بر فرآیند‌های با فعالیت‌ها، ارتباطات و ویژگی هایمورد نظر متمرکز شویم . از این منظر نرم افزار Disco  نمره عالی  دریافت می‌کنند.  
 • قابلیت بالا در تحلیل و بهبود فرایندها. در این قسمت هریک از نرم افزار‌های فرایندکاوی قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند اما پکیج Disco قابلیت‌های مناسبی در استفاده از انواع الگوریتم‌های بررسی انطباق، نمودار‌های مصورسازی و خوشه‌بندی را برای تحلیل و بهبود فرآیند ارائه می‌کند.
 • stand alone بودن نرم افزار
 • کاربرپسندی بالای این نرم افزار و سادگی کار با آن برای کاربران غیرحرفه ای

 

از مهم ترین نقاط ضعف نرم افزار Disco می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نداشتن ماژول بررسی انطباق
 • تنوع نه چندان بالا در داشبوردهای مدیریتی

 

پس می توان نتیجه گیری کرد در ایران و بدون پرداخت هزینه می توان از نرم افزار Disco با برخی محدودیت های قابل چشم پوشی استفاده کرد.

 


نرم افزار celonis

نرم افزار celonis یک نرم افزار فرایندکاوی تحت وب می باشد که شما می توانید بصورت رایگان از طیف وسیعی از قابلیت های این نرم افزار بدون محدودیت استفاده نمایید. تنها محدودیت این نرم افزار حجم یک گیگا بایتی لاگ هایی است که می توانید وارد نرم افزار کنید.

 

نکته جالب اینکه تیم ما در یکی از پروژه های واقعی فرایندکاوی، یک لاگ از سیستم تدارکات یک سازمان بزرگ دریافت کرد که حجم فایل به ازای هشت سال اجرای فقط 14 مگا بایت بود. پس حالا حالا ها این ظرفیت یک گیگا بایت تکمیل نخواهد شد. چنانچه اگر این ظرفیت تکمیل شد می توانید یک حساب کاربری جدید برای سازمان خود بسازید.

 

برای ایجاد حساب کاربری جهت بکارگیری نرم افزار celonis می توانید از طریق لینک پایین اقدام نمایید.

https://signup.celonis.com/ui/sign-up/get-started

نرم افزار celonis

 

شاید تنها نقطه ضعف نرم افزار celonis تحت وب بودن و بر اساس کلود بودن آن است. یعنی مجبور هستید اطلاعات خود را در فضای ابری مربوط به این نرم افزار بارگزاری کنید.

این ریسک را می توان با اعمال تغییرات اندکی در لاگ های مربوطه مدیریت کرد. به این معنی که برخی از اطلاعات مثل نام افراد یا نام فعالیت ها را بصورت رمزگذاری شده وارد کرد.

 

از مهم ترین نقاط قوت نرم افزار celonis می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آماده سازی داده‌های و فیلتر کردن با کیفیت بالا.
 • قابلیت بالا در تحلیل و بهبود فرایندها.
 • کاربرپسندی بالای این نرم افزار و سادگی کار با آن
 • داشتن ماژول بررسی انطباق
 • تنوع بالا در داشبوردهای مدیریتی

 

مهم ترین نقطه ضعف نرم افزار celonis می توان به تحت وب بودن نرم افزار اشاره کرد.

 

پس می توان نتیجه گیری کرد در ایران و بدون پرداخت هزینه می توان از نرم افزار celonis با برخی محدودیت های قابل چشم پوشی استفاده کرد.

 


ادامه دارد ….

نرم افزار PMTK

نرم افزار ProM

 

 

به اشتراک بگذارید :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .