عضویت در کانال مدیریت فرایند
چارچوب فرآیندی APQC- بخش دوم
چارچوب APQC

در مطلب قبل کلیاتی در مورد چارچوب فرآیندی APQC ارائه شد. در این مطلب به بیان سایر نکات پر اهمیت در مورد این چارچوب فرایندی خواهیم پرداخت.

APQC  پنج سطح را برای دسته بندی فرایندها ارائه کرده است که عبارتند از:

  • رسته فرایند که بالاترین سطح طبقه‌بندی فرایندها است.
  • گروه فرایند که دومین سطح در سلسله مراتب فرایندها را تشکیل می‌دهد.
  • سومین سطح در سلسله مراتب فرایندها هستند.
  • در سطح چهارم فعالیت‌ها قرار می‌گیرند.
  • وظیفه یا Task پایین ترین سطح طبقه‌بندی فرایندها است.

در شکل زیر شمای کلی این چارچوب را مشاهده مینمایید. همانطور که در شکل زیر مشخص شده است فرایندهای اصلی به صورت متوالی و پشت سرهم ارزش افزوده‌ای مورد نظر مشتریان سازمان را ایجاد می کنند و فرایندهای پشتیبانی به طور موازی از آنها حمایت می نمایند.

مدل APQC


جهت دسترسی به آخرین نسخه از این چارچوب فرایندی، ابتدا باید به سایت APQC.org مراجعه و فرم ثبت نام را تکمیل نمایید. یکی از فیلدهایی که باید اقدام به انتخاب ان نمایید حوزه کاری است که در آن فعالیت دارید. به ازای حوزه کاری انتخاب شده، یک فایل اکسل به شما ارائه و میتوانید آنرا دانلود نمایید. به عبارت دیگر چنانچه هنگام ثبت نام حوزه کاری خود را بانک انتخاب کرده باشید، فایل PCF یا چارچوب فرایندی بانکی به شما ارائه خواهد شد.

همچنین گفتنی است که چارچوب یا فایلی که در اختیار شما قرار میگیرد، تا سطح چهارم APQC است. به عبارت دیگر تا سطح چهارم بصورت رایگان قابل دانلود بوده و درصورتیکه بخواهید APQC را در سطح وظایف داشته باشید بایستی نسبت به پرداخت هزینه اقدام نمایید. البته در بسیاری از پروژه ها به ما اثبات شده است که واقعاً نیازی به مدل مرجعی مثل APQC تا سطح وظیفه وجود ندارد زیرا معمولاً کسب و کارها در پایین ترین سطح یعنی وظیفه یا Task قطعاً تفاوت هایی با هم دارند.


از اینجا میتوانید به بخش های ترجمه شده این استاندارد دسترسی داشته باشید. 


 یک نکته مهم در مورد مدل های مرجع، نحوه بکارگیری و پیش نیازهای آنها در سازمان ها است که به زودی اطلاعات مفیدی در اینباره ارائه خواهیم کرد.  


 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .