۴۴۳۳۶۸۹۵ - ۰۲۱
معرفی استاندارد BPMN در مدلسازی فرایند-مقدمه

معرفی استاندارد BPMN در مدلسازی فرایند

در سال‌هاي اخير و در راستاي ايجاد سيستم‌هاي مديريت فرآيند کسب و کار (BPMS)، فعاليت‌هاي زيادي بمنظور توسعه‌ي زبان‌هاي اجرايي XML تحت وب صورت گرفته است. زبان‌هايي همچون BPEL4WS شيو‌ه‌اي رسمي براي تعريف فرآيندهاي کسب وکار در اختيار قرار مي‌دهد. بهينه‌سازي اين زبان‌ها براي عمليات نرم‌افزاري، باعث شده است که آن‌ها کمتر براي استفاده مستقيم افراد درگير در طراحي، مديريت و کنترل فرآيندهاي کسب و کار مناسب باشند. از طرفي اين افراد با فرآيندهاي ديداري شده بصورت فلوچارت بسيار راحت ارتباط برقرار مي‌کنند، تا آن‌جا که بسياري از تحليگران کسب و کار براي تعريف فرآيندها و نمايش چگونگي کار شرکت‌ها از فلوچارت‌هاي ساده‌اي بهره مي‌برند. اين واقعيت‌ها باعث ايجاد فاصله‌اي فني بين ساختار طرح مقدماتي فرآيندهاي کسب‌و‌کار و ساختار زبان‌هاي مذکور مورد استفاده در اجراي آن‌ها مي‌شود. مکانيزمي لازم است تا مشکل فاصله‌ي موجود را با پلي حل کند؛ پلي که نشانه‌هاي ديداري (notation) مناسبي از فرآيندهاي کسب و کار را با ساختار اجرايي متناسب براي آنها ارتباط دهد.

ارتباط بين سطوح گوناگون و افراد مختلف درگير در فرآيندهاي کسب و کار، بواسطه‌ي استاندارد BPMN قابل حل است. BPMN، نموداري تحت عنوان  BPD فراهم نموده که به منظور استفاده‌ي افراد درگير در طراحي و مديريت فرآيندهاي کسب و کار طرحريزي شده است. همچنين BPMN امکان نگاشت به يکي از زبان‌هاي اجرايي سيستم‌هاي مديريت فرآيندهاي کسب و کار (BPEL4WS) را نيز فراهم نموده است.

بررسي روند شکل‌گيري استاندارد BPMN

در آگوست سال 2001 گروه کار بر روي علائم مدلسازي در BPMI تشکيل شد. اين گروه نسخه پيش‌نويس BPMN 0.9 را در نوامبر سال 2002 تهيه و در اختيار عموم قرارد داد. پس از چندي، و در آگوست سال 2003 پيش‌نويس BPMN 1.0 همراه با تغييراتي انتشار يافت. و نهايتاً در ماه مي 2004، BPMI نسخه‌ي BPMN 1.0 را منتشر نمود. ليکن از آن‌جايي که BPMI به عنوان سازمان تدوين‌کننده استاندارد مورد قبول نبود، براي رسمي کردن BPMN به عنوان يک استاندارد شناخته شده، در ماه جون سال 2005، BPMI باOMG  ادغام شد و نهايتاً در فوريه 2006، مشخصات کامل BPMN توسط OMG انتشار يافت.


در راستای سلسله مباحث آموزش BPM و آموزش BPMN و آموزش BPMS به استحضار میرساند بر اساس مطالب ارائه شده در وب سایت و کانال تلگرام، به منظور جمع بندی مسیر مطالعاتی زیر در حوزه مدلسازی فرایند با محوریت استاندارد BPMN میتواند بسیار مفید باشد.

نمودار سلسله مراتب فرايندي (PHD)

http://goo.gl/mqjcaj

مدل زنجیره ارزش پورتر (Porter)

http://goo.gl/cCMgN2

عناصر اصلي يک BPD در استاندارد BPMN– قسمت اول

http://goo.gl/koPavg

عناصر اصلي يک BPD در استاندارد BPMN– قسمت دوم

http://goo.gl/fDPSYb

انواع Task در BPMN چیست؟

http://goo.gl/cQi5qs

انواع Gateway ها در استاندارد BPMN

http://goo.gl/VecT7u

انواع رویداد (Event) در BPMN چیست؟

http://goo.gl/91HVWn

رویدادهای میانی پیشرفته در BPMN چیست؟

http://goo.gl/a2TruZ

رویدادهای پایانی در BPMN چیست؟

http://goo.gl/BdMgcU

اشتباهات مدلسازی بی پی ا م ان در رابطه با SwimLane ها

http://goo.gl/9PMdu6

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .