۴۴۳۳۶۸۹۵ - ۰۲۱
عناصر اصلي يک BPD در استاندارد BPMN- قسمت اول
BPD چیست؟,BPMN چیست؟,استاندارد BPMN, ترسیم BPD

عناصر اصلي يک BPD در استاندارد BPMN

BPD از مجموعه عناصر گرافيکي آساني تشکيل شده است که رسم دياگرام‌هاي ساده و قابل فهم را ممکن مي‌سازد. براي سادگي بيشتر، عناصر گرافيکي به گونه‌اي انتخاب شده‌اند که بيشتر تجزيه و تحليل‌کنندگان با آن‌ها آشنا باشند. به عنوان مثال از نماد لوزي براي نمايش تصميم‌گيري‌ها و از نماد مستطيل جهت نشان دادن فعاليت‌ها استفاده شده است.

گروه توسعه دهنده BPMN به دنبال يافتن مکانيزمي آسان براي مدلسازي پيچيدگي‌هاي ذاتي موجود در فرآيندهاي کسب و کار بودند و به منظور فراهم کردن اين دو مقصود متناقض‌ از روش سازمان‌دهي علائم استفاده کردند. بدين ترتيب که علائم گرافيکي را به مقوله‌‌هاي مشخصي تقسيم‌بندي نمودند. با دانستن مجموعه‌اي کوچک از گروه‌هاي عناصر، کاربر با مشاهده‌ي يک نمودار فرآيند کسب وکار (BPD) مي‌تواند به سهولت عناصر اصلي و مقدماتي را تشخيص داده و نمودار را درک کند. شکل‌ها و اطلاعات اضافي مي‌توانند بدون ايجاد تغيير عمده‌اي به نمودار اوليه اضافه شوند و بدين ترتيب پيچيدگي‌هاي موجود در فرآيند را به نمايش درآورند. چهار گروه اصلي تشکيل‌دهنده‌ي يک نمودار BPD به شرح زیر می‌باشند :

  • اشياء جريان (Flow Objects)
  • اشياء ارتباط دهنده (Connecting Objects)
  • خطوط شناوري یا مسيرهاي جريان(Swim lanes)
  • مصنوعات(Artifacts)

Flow Objects يا اشياء جريان

سه عنصر کليدي و هسته‌اي در يک BPD وجود دارد که در زمره‌ي اشياء جريان قرار مي‌گيرند. اين سه عنصر عبارتند از رخداد (Event)، فعاليت (Activity) و راه ورود و خروج يا دروازه(Gateway). توضيحات مربوط به اين سه شئ در جدول زیر آورده شده ‌است.

نمودار BPD در استاندارد ‌BPMN در مدلسازی فرایندهای کسب و کار

انواع Flow Objects يا اشياء جريان در استاندارد BPMN

اشياء ارتباط دهنده یا Conecting Objects

اشياء ارتباط دهنده براي پيوند دادن Flow Object ها يا اشياء جريان در يک BPD بکار مي‌روند تا ساختار شماتيک فرآيند کسب و کار را نمايش دهند. سه نوع شئ پيوند‌دهنده عبارتند از Sequence Flow (جريان توالي)، Message Flow (جريان پيغام)، Association (پيوند) که در جدول بعدی تشريح شده‌اند.

براي مدلسازاني که به‌دنبال مدل‌هايي با سطح دقت پايين (به منظور اهداف مستندسازي يا برقراري ارتباط) مي‌باشند دو گروه عناصر ذکر شده در بالا، يعني اشياء جريان و اشياء ارتباط دهنده، کفايت مي‌کنند. ليکن در شرايطي که دقت بيشتري مورد نياز است تا مدل‌ها مورد تجزيه و تحليل قرار گيرند و يا قرار است که آن‌ها با نرم افزار BPMS (سيستم‌ مديريت فرآيند کسب و کار) مديريت شوند، جزئيات اضافي مي‌تواند به اين عناصر اضافه شود. با استفاد از برخي علائم و نشانه‌ها که در داخل اين عناصر به نمايش در مي‌آيد امکان انتقال اطلاعات بيشتر فراهم مي‌آيد. بعنوان نمونه در داخل يک رخداد مي‌توان از نشانه‌هاي پيغام، تايمر، قانون و … استفاده نمود تا وضعيت مربوطه را نشان داد.

 اشياء ارتباط دهنده (Connecting Objects)

اشياء ارتباط دهنده (Connecting Objects)

در مطلب بعدی در مورد انواع Swim lane و انواع Artifact توضیح خواهیم داد. 

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .