عضویت در کانال مدیریت فرایند
چرخه مدیریت فرایند برگرفته از کتاب اصول مدیریت فرایند
چرخه مدیریت فرایند

در تصویر زیر چرخه عمر مدیریت فرایند برگرفته از کتاب اصول و مبانی مدیریت فرایند (Fundamentals of Business Process Management) را مشاهده مینمایید.

این چرخه یکی از بهترین چرخه های مدیریت فرایند موجود در دنیا است و در عین سادگی بسیار کامل است.

چرخه مدیریت فرایند

  • شناسایی فرایند: در این مرحله، مشکل کسب وکار مطرح می­شود و فرایندهای مربوط به مشکل شناسایی و مرزهای فرایند و ارتباطشان با همدیگر مشخص می­شود. خروجی شناسایی فرایند، معماری فرایند جدید یا به روزرسانی شده است که نمایی کلی از فرایندها در سازمان و روابطشان با یکدیگر را مشخص می­کند. در برخی موارد، شناسایی فرایند به صورت موازی با تعیین شاخص‌های عملکردی انجام می­شود. در این کتاب، ما شناسایی شاخص عملکردی را با مرحله تحلیل فرایند پیوند خواهیم داد. شاخص عملکردی اتخاذ شده اغلب برای تحلیل فرایند استفاده می­شود.

  • کشف فرایند (همچنین مدل‌سازی فرایند as-is نامیده میشود): وضعیت فعلی هر یک از فرآیندهای مرتبط مستند می‌شود و معمولاً به شکل یک یا چند مدل فرایندی as-is در می‌آید.[۱]

  • تحلیل فرایند: در این مرحله، موضوعات مربوط به فرآیندas-is شناسایی و مستندسازی می‌شود و درهر زمان که ممکن است با استفاده از شاخص عملکردی سنجیده می‌شود. خروجی این مرحله مجموعه­ای ساختاریافته از مسائل است. این مسائل به طور معمول از نظر تأثیر آن­ها، و گاهی اوقات نیز از نظر تلاش مورد نیاز برای حل آن­ها اولویت‌بندی می‌شوند.


  • طراحی مجدد فرایند (همچنین بهبود فرایند نامیده می‌شود): هدف این مرحله شناسایی تغییرات در فرایند برای کمک به حل مسائلی است که در فازهای قبلی شناسایی شده است و به سازمان کمک می­کند که به اهداف عملکردی خود برسد. برای این منظور، گزینه‌های تغییر چندگانه با استفاده از شاخص‌های عملکردیِ انتخاب شده مورد تحلیل و مقایسه قرار می‌گیرند. این به این معناست که طراحی مجدد و تحلیل فرایند ارتباط بسیار نزدیکی دارند: چنانچه گزینه‌های جدید تغییرات پیشنهادی، قبلاً با استفاده از تکنیک‌های آنالیز فرایند تجزیه و تحلیل شده­اند. در نهایت، امیدوار‌کننده­ترین گزینه‌های تغییر که ترکیب شده­اند، منجر به طراحی مجدد فرایند می‌شوند. معمولاً خروجی این مرحله مدل فرایندی to-be است که به عنوان پایه‌ای برای فاز بعدی به کار می­رود.


  • پیاده‌سازی فرایند: در این مرحله، تغییرات مورد نیاز برای حرکت از فرآیند as-is به سمت فرایند to- be باید تهیه و اجرا شود. پیاده‌سازی فرآیند دو جنبه را مد نظر قرار می‌دهد: مدیریت تغییر سازمان و مکانیزه شدن فرآیند. مدیریت تغییر سازمان به مجموعه­ای از فعالیت‌های مورد‌نیاز برای تغییر شیوه­ی کار  مجریان فرایند اشاره دارد. از سوی دیگر، مکانیزاسیون فرایند به توسعه و استقرار سیستم­های فناوری‌ اطلاعات (یا نسخه‌های پیشرفته سیستم­های موجود IT ) که از فرایندهای to – be پشتیبانی می‌کنند  اشاره دارد. در این کتاب، تمرکز ما در رابطه با پیاده­سازی فرآیند بر روی مکانیزاسیون فرایند است، چنانچه مدیریت تغییر سازمانی یک رشته کاملاً جداگانه است. به طور ویژه، این کتاب روشی برای مکانیزاسیون فرایند ارائه می­دهد که در آن از مدل فرایند to –be، یک مدل فرایند قابل اجرا به دست می­آید، و این مدل اجرایی در BPMS توسعه می­یابد.


  • نظارت و کنترل فرایند: هنگامی که فرایندی که طراحی مجدد شده است در حال اجراست، برای تعیین کارایی عملکرد، داده‌های مرتبط با توجه به شاخص‌های عملکردی و اهداف عملکردی آن جمع آوری و تجزیه و تحلیل میشوند . گلوگاه‌ها، خطاهای مکرر یا انحراف نسبت به رفتار مورد نظر، شناسایی شده و اقدامات اصلاحی انجام می شود. مسائل جدیدی ممکن است در همان فرایند یا در فرآیندهای دیگر بوجود آیند که نیاز به تکرار چرخه دارند.


[۱] . این مرحله طراحی فرایند نیز نامیده میشود. با این حال کشف فرایند اصطلاح مناسب­تری است زیرا فرایند موجود به طور ضمنی در راس  مجریانی است که آن­را اجرا می­کنند. هدف این مرحله، عموماً کشف فرآیند است و نه طراحی آن. در موارد نادری (همچون شرکت­های جدید) هیچ فرآیندی وجود ندارد که نیاز به مراحل کشف و تحلیل نداشته باشد فرآیند باید برای اولین بار طراحی شود تا طراحی مجدد انجام شود.


از اینجا میتوانید فصل اول کتاب که در حدود ۶۰ صفحه است را بصورت رایگان دانلود و مطالعه نمایید.  


به دلیل حجم نسبتاً بالای کتاب، آنرا در دو جلد تهیه و در اختیار شما قرار خواهیم داد. جلد اول مشتمل بر ۴ فصل اول کتاب است که هم اکنون از طریق همین وب سایت در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

برای تهیه کتاب بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 

 

کتاب مدیریت فرایند

 

 

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .