عضویت در کانال مدیریت فرایند
اتوماسیون کسب و کار همان اتوماسیون اداری است؟!
اتوماسیون کسب و کار

اتوماسیون کسب و کار همان اتوماسیون اداری است؟!

 

بعضی از شرکت های نرم افزاری فروشنده اتوماسیون اداری، عنوان اتوماسیون اداری خود را تغییر داده و به اتوماسیون کسب و کار تبدیل کرده اند. آما ایا واقعاً با تغییر عنوان از اتوماسیون اداری به اتوماسیون کسب و کار، ماهیت این نرم افزارها نیز تغییر می کند؟

 

عبارت business automation (اتوماسیون کسب و کار) را در گوگل سرچ کنید.

لطفا یک سرچ ساده در گوگل با عنوان business automation (اتوماسیون کسب و کار) انجام دهید. نتایج جستجو شامل چند مقوله خواهد بود که عبارتند از:

  • نرم افزارهای BPMS
  • نرم افزارهای CRM
  • و چند نوع نرم افزار دیگر

 

در صفحه اول لینک شرکت­هایی مثل: kissflow.com، www.redhat.com، www.process.st و… مشاهده می شود. تمام موارد فوق جز نرم افزارهای BPMS هستند. البته در مورد اینکه کدام یک از این موارد تا چقدر BPMS هستند در این مطلب جای بحث نیست.

مشاهده نمایید هر چیزی در گوگل با سرچ عبارت business automation (اتوماسیون کسب و کار) اشاره خواهد شد بجز اتوماسیون اداری.


عبارت business automation (اتوماسیون کسب و کار) را در ویکی پدیا سرچ کنید.

یا لطفا به آدرس زیر در ویکی پدیا مراجعه کنید. در این صفحه تعریف business automation (اتوماسیون کسب و کار) ارائه شده است.

https://en.wikipedia.org/wiki/Business_process_automation

 

اتوماسیون اداری

 

خودتان بخوانید و قضاوت کنید که آیا business automation (اتوماسیون کسب و کار) همان اتوماسیون اداری است؟؟

 

البته شاید این شرکت­ها این موضوع را کتمان کنند ولی قابلیت­هایی که در business automation (اتوماسیون کسب و کار) ارائه می کنند دقیقاً همان هایی است که در اتوماسیون اداری آنها وجود دارد. صرفاً یک تغییر نام ساده صورت گرفته است.


یا اینکه این مطلب را بخوانید:

۱۵+ Business Automation Tools To Cut Costs and Drive Growth

https://tallyfy.com/business-automation-tools/

 

لیست حدود ۱۵ ابزار اتوماسیون کسب و کار را ارائه کرده است. ابزارهای اتوماسیون کسب و کار مناسب برای کسب و کارهای کوچک و متوسط. با بررسی ابزارهای اشاره شده درخواهید یافت که هیچ یک در واقع اتوماسیون اداری نیستند.


لطفاً مراقب باشید با عبارات جذاب، شما را گمراه نکنند کاری که سال های سال با عبارت اتوماسیون اداری انجام دادند. در مطالب قبلی توضیحاتی ارائه کردیم که چرا اتوماسیون اداری معایب و مضراتش بیشتر از مزایای آن است ولی بطور مختصر همین نکته بس که اتوماسیون اداری در تضاد با مدیریت فرایند است.

 

هدف از مدیریت فرایند استاندارد سازی گردش کارها و رویه روال های موجود در سازمان است بطوریکه هر شخص بصورت سلیقه ای با آنها برخورد نکرده و همه از یک وحدت رویه جهت اجرای رویه موردنظر برخوردار خواهند بود.

 

همانطور که بسیاری از ما با اتوماسیون اداری کار کرده ایم و می دانیم که گردش کار در سیستم های اتوماسیون اداری بصورت موردی توسط حاضرین در سیستم با توجه به سطوح دسترسی موجود قابل انتخاب است. در نتیجه استاندارد از پیش تعریف شده ای برای انجام گردش کارهای سازمانی در اتوماسیون اداری وجود ندارد. نرم افزارهای اتوماسیون اداری به واقع فرایندی نیستند و مناسب برای گردش کارهای موردی هستند.

 

مگر نمی شود این گردش کارهای به ظاهر غیر قابل پیش بینی را پیش بینی کرده و به حالت استاندارد تبدیل کرد؟ تا به کی سازمان ها و شرکت های ما باید از قائم به فرد بودن رنج ببرند؟ تا چه زمانی فعالیت ها در سازمان ها باید بر حسب سلیقه مجریان آنها و بدون داشتن استاندارد و روال منظم که همان فرایند است، انجام شوند؟

 

پس با توجه به اینکه نرم افزارهای اتوماسیون اداری به افزایش سرعت گردش کارهای غیر استاندارد منجر می شود، سازمان شما را با سرعت بیشتری به سمت غیراستاندارد شدن سوق خواهد داد.


این مطلب جالب را هم بخوانید: مقایسه جایگاه اتوماسیون اداری در ایران در مقایسه با دنیا

 


 دوستان و همراهان عزیز

لطفا توجه نمایید

 

اگر این مطلب را مطالعه کرده و با محتوای آن موافق هستید، شما نیز در این فرهنگ سازی مشارکت کنید. کافی است در انتهای همین صفحه بر روی ایکن یکی از این شبکه های اجتماعی کلیک کنید و آنرا به اشتراک بگذارید.

 

اتوماسیون اداری

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .