عضویت در کانال مدیریت فرایند
معرفی استاندارد PMI در تحلیل کسب و کار
تحلیل کسب و کار

احتمالاً می دانید که در سطح دنیا در مورد تحلیل کسب و کار دو استاندارد وجود دارد:

  • استاندارد BABOK
  • استاندارد PMI

 

استاندارد اول یعنی BABOK توسط موسسه IIBA تهیه و منتشر شده است و هم اکنون نسخه سوم این استاندارد ارائه شده است.

استاندارد دوم، استاندارد PMI است که توسط موسسه PMI منتشر گردیده است.

 

بعضاً بین علاقه مندان حوزه تحلیل کسب و کار اختلاف دیدگاه وجود دارد که کدام یک از دو استاندراد را در حوزه تحلیل کسب و کار مطالعه نمایند لیکن همپوشانی های اساسی بین دو این استاندارد باعث می شود پاسخ این سوال چندان تفاوتی نداشته باشد ولی استاندارد اول یعنی استاندارد BABOK عمومیت بیشتری داشته و در کشور ما مورد استقبال بیشتری باشد.

 

در هر دو استاندارد مربوط به تحلیل کسب و کار تعریف می کند چه کارهایی در تحلیل کسب و کار باید انجام داد! چرا آنها مهم هستند! و مفاهیم کاربردی مرتبط با تحلیل کسب کار کدام است! تا درنهایت بتوانیم همه آنها را به صورت موثری برای موفقیت یک کسب و کار استفاده کنیم.

 

پیشنهاد ما هم برای یادیگیری تحلیل کسب و کار مطالعه استاندارد BABOK است. گفتنی است استاندارد BABOK توسط آکادمی تحلیل کسب و کار ترجمه شده و برای تهیه ترجمه آن می توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

 

لطفا دقت نمایید.

این راهنماها با متدولوژی متفاوت هستند. متدولوژی یک مجموعه نظام‌مند از شیوه‌ها، تکنیک‌ها، پروسه‌ها و قوانین مورد استفاده توسط افرادی است که در حیطه یک رشته کار می‌کنند. از طرف دیگر، راهنما عبارت است از یک شالوده که سازمان‌ها می‌توانند بر مبنای آن متدولوژی‌ها، سیاست‌ها، پروسه‌ها، قوانین، ابزارها و تکنیک‌های لازم برای اجرای مؤثر تحلیل کسب و کار را ایجاد کنند. این راهنماها با جامعه جهانی در مورد آنچه که حرفه تحلیل کسب و کار را تشکیل می‌دهد، هم‌راستا است و هدف آن کمک به سازمان‌ها برای شناسایی بهبود‌ها در قابلیت‌های تحلیل کسب و کار به وسیله کسب اطمینان از تعریف و درک مشترک تحلیل کسب و کار می‌باشد.

 

برای دانلود استاندارد PMI در حوزه تحلیل کسب و کار می توانید بر روی عبارت پایین کلیک کنید.

The_PMI_Guide_to_Business_Analysis

 

در این نوشته در نظر داریم ترجمه چند صفحه اول استاندارد دوم یعنی استاندارد PMI را ارائه نماییم.

 

بررسی اجمالی و هدف این راهنما

راهنمای PMI در خصوص تحلیل کسب و کار، که در ادامه این مطلب با عنوان راهنما به آن اشاره می‌شود، برای رفع نیازهای سازمان‌ها و متخصصان تحلیل کسب و کار از طریق ارائه دانش عملی و روش­های مناسب و لازم برای کمک به پرتفوی، برنامه، پروژه، موفقیت محصول و ارائه راهکارهای با کیفیت بالا در نظر گرفته شده است. این راهنما برای کمک به اجرای مؤثر فرآیند تحلیل کسب و کار صرف نظر از چرخه عمر پروژه و صرف نظر از اینکه از کدام یک از رویکرد‌های پیشگویانه، تکراری، انطباقی یا ترکیبی استفاده شود، در نظر گرفته شده است. این راهنما صرفنظر از اینکه چه کسی آن را مطالعه و اجرا می­کند، دستورالعمل­هایی برای تحلیل کسب و کار ارائه می­کند و شامل موارد زیر را شامل می­شود:

 

  • تعریف می‌کند که تحلیل کسب و کار چیست و چرا دارای اهمیت است؛
  • شایستگی‌ها، فرآیند‌ها، ابزارها و تکنیک‌های لازم برای اجرای مؤثر وظایف و فعالیت‌های تحلیل کسب و کار را توصیف می‌کند؛
  • مفاهیم مربوط به تحلیل کسب و کار را تعریف می‌کند که می‌تواند به طور پیوسته در تمام چرخه‌های عمر محصول و پروژه، انواع محصول و صنایع استفاده شود تا به نتایج کسب و کار موفقیت‌آمیز در پرتفوی­ها (پرتفولیوها)، برنامه‌ها و پروژه‌ها دست پیدا کنیم؛
  • نقاط همکاری بین کسانی که فعالیت‌های تحلیل کسب و کار را انجام می‌دهند و سایر نقش‌هایی که تحلیلگران کسب و کار معمولاً لازم است به طور مشارکتی انجام دهند را به طور خاص مشخص می‌کند؛
  • یک واژه­نامه مشترک در خصوص تحلیل کسب و کار را برای سازمان‌ها و متخصصان تحلیل کسب و کار فراهم می‌کند و ترویج می‌دهد.
  • به طور استراتژیک حداکثر استفاده را از تحلیل کسب و کار می‌برد تا اطمینان حاصل شود که سرمایه‌گذاری‌ها به طرح‌های با بالاترین ارزش اختصاص پیدا کنند؛
  • راه حل‌هایی ارائه می‌کند که ارزش کسب و کار قابل اندازه‌گیری فراهم و انتظارات ذینفعان را برآورده می‌کنند.

 

بر اساس گزارشات ارائه‌شده، ۴۷% از پروژه‌های ناموفق به دلیل ضعف در مدیریت نیازمندی ها نمی‌توانند به اهداف اصلی دست پیدا کنند.

 

در گزارش PMI در سال ۲۰۱۷، ۳۹% از پروژه‌های ناموفق جمع‌آوری نیازمندیهای نادرست را به عنوان علت اصلی شکست شناسایی می‌کنند. هنگامی که سازمان‌ها تحلیل کسب و کار را نمی‌پذیرند و اهمیت ایجاد فرآیند‌های مؤثر برای اجرای آن را نایده می‌گیرند، تأثیرگذاری زیادی بر توانایی آن‌‌ها به منظور اجرای مؤثر پروژه‌ها خواهد گذاشت. سازمان‌هایی که به بلوغ در شیوه‌های تحلیل کسب و کار دست یافته‌اند، ۵۵% بیشتر در پیاده‌سازی استراتژی موفق هستند و به احتمال بیشتری به ارزش مورد انتظار از سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در برنامه‌ها و پروژه‌ها دست پیدا می‌کنند. این‌ها تنها چند مورد از آمار به‌دست‌آمده از تحقیق PMI اخیر هستند که ارزش تحلیل کسب و کار را اثبات می‌کند.

 

این نوشته ادامه دارد ….

به اشتراک بگذارید :

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد :

تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .