۴۴۳۳۶۸۹۵ - ۰۲۱
لزوم بکارگیری متدولوژی مناسب در پروژه های BPM
متدولوژی در پروژه های BPM, مدیریت فرایند

لزوم بکارگیری متدولوژی مناسب در پروژه های BPM

استفاده از متدولوژی مناسب از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت یک پروژه مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPM) محسوب می‌شود. متدولوژي مجموعه‌ای سازمان يافته از رويه‌ها، تكنيك‌ها و ابزارها است كه براي راهبري پروژه در چرخه حيات آن و  دستيبابي به اهداف و كاهش مشكلات درجريان پروژه توسعه يافته است.

باید به این نکته توجه داشت که رویکردهای مختلفی تحت عناوینی همچون متدولوژی، چارچوب، روش و … درجهت مجامع علمی مطرح است که هر کدام در سطوح و لایه­ های مختلف از مراحل چرخه BPM  استفاده میکنند.

با نگاه کلی به متدولوژی‌ها و چارچوبهای مختلف BPM دو وظیفه مشترک در تمامی متدولوژی‌ها مشاهده می‌شود: شناخت وضعیت کنونی فرایندها در سازمان و نمایش چگونگی عملکرد فرایندهای جدید و بهبود یافته.

به غیر از وظایف بالا یک متد BPM می‌تواند قابلیت تحلیل را نیز دارا باشد و از روش‌های شبیه‌سازی کامپیوتری در این جهت بهره ببرد. با بررسی متدولوژي‌ها فراوانی که براي مديريت فرآيندهاي كسب و كار ارايه شده‌اند مشخص شده است كه در اكثر آنها چهار مرحله اصلی به شرح زیر وجود دارد:

مرحله طراحي و مدل‌سازي فرایند:

در این مرحله ابتدا هسته اصلي كسب و كار فرآيندهاي مربوطه مدل‌سازي مي‌شوند. اغلب متدولوژی‌ها بهینه‌سازی فرایندها را از همان آغاز توصیه نمی‌کنند. از این رو مي‌توان از روي وضعيت موجود مدل‌سازي را انجام داد و سپس با استفاده از مكانيزم‌هايي كه متدولوژي BPM در اختيار مي‌گذارد، فرآيندها را بهبود داد. برای مدل‌سازی فرایندها مي‌توان از ابزارهایی که برای این امر وجود دارند، استفاده کرد. اغلب متدولوژی‌ها به فراخور روشی که استفاده می‌کنند، ابزارهایی نیز برای مدل‌سازی فرایندها پیشنهاد می‌کنند.

مرحله پياده‌سازي و استقرار فرایند:

پس از شناخت و مدل‌سازي فرآيندهاي كسب و كار، فرآيندهاي مربوطه به علاوه قوانين كسب و كار پياده‌سازي شده، بايستي نهادينه شده و كليه سيستم‌هاي موجود و قديمي متصل و يكپارچه می‌شوند. جدا بودن قوانين كسب و كار از فرآيندهاي كسب و كار اين امكان را فراهم مي‌سازد كه بتوان مديريت تغييرات قوانين كسب و كار را بدون درگير شدن با تغييرات در فرآيندها به انجام رساند. همچنین تمامی متدولوژی‌ها در اين مرحله تعیین معيارهايي جهت بررسي عملكرد سيستم را، جهت اندازه‌گيري كارايي و تاثیرگذاری آن پیشنهاد می‌کنند.

مرحله ارزيابي و مديريت فرایند:

بعد از استقرار سيستم در سازمان، افراد و بخش‌هاي متعدد سازمان با توجه به نقش و وظايف سازماني، با فرآيندها مرتبط خواهند بود و فرآيندها را اجرا مي‌كنند. مثلاً، كاربران هسته اصلي كسب و كار بعد از استقرار فرآيندهاي مكانيزه شده در سازمان بايد كارهايي از قبيل تأييد يا رد تصميمات كليدي و مديريت استثناهاي خارج از استراتژي معمول سازمان را به عهده بگيرند. مديران و سرپرستان بر اجراي فرآيندها به طور مؤثر و بهينه نظارت كنند و متخصصين BPM نيز بايد فرآيندها را از لحاظ انطباق با خواسته‌هاي سازمان و استانداردها، مديريت نمايند.

مرحله بهبود و توسعه فرایند:

استقرار فرآيندها در سازمان به نشانه اتمام كار نيست، بلكه از اين به بعد سازمان بايد بتواند اجراي فرآيندها را بر پایه يك سري از معيارهاي كليدي در زمينه اندازه‌گيري كارايي فرآيندها، تحليل نمايد و در صورت نیاز، تغييرات لازم را در فرآيندها اعمال كند تا از اين طريق، كارايي فرآيندها افزايش يابد. به وسیله اين قابليت، كاربران حوزه كسب و كار مي‌توانند تصميم‌گيري‌هاي مرتبط با فرآيندها را در زمان اجراي سيستم مشخص نمايند و آن‌ها را اعمال كنند.

همانگونه که در فوق اشاره شد هر پروژه BPM برای موفقیت خود، نیازمند استفاده از متدولوژی یا چارچوب متناسب با شرایط و محیط پروژه خواهد بود. از این رو متدولوژی‌های بسیاری برای برآوردن نیازهای عمومی پروژه های BPM خلق شده‌اند که مدعی کارایی در تمامی پروژه‌های مدیریت فرایندهای کسب و کار هستند. در ادامه مطالب سایت به معرفی تفصیلی تعدادی از متدولوژی‌ها یا چارچوب­های مطرح در زمینه BPM خواهیم پرداخت. دلیل انتخاب این رویکردها جامعیت، جدید بودن، تجربه عملی و اعتبار نویسندگان و تهییه کنندگان آنها در مجامع علمی است. متدولوژی‌هایی از میان متدولوژی‌های در دسترس از طریق منابع علمی، مورد بررسی قرار گرفته‌اند به شرح زیراند:

در معرفی متدولوژی‌ها و چارچوب­ها سعی شده است ابتدا شناخت مختصری از ارائه‌دهندگان متدولوژی یا چارچوب برای خواننده حاصل شود؛ و سپس توضیح اجمالی از چگونگی عملکرد و رویکرد آن به وسیله توضیح فازها و گام‌های عملی آن ارائه شده است.

برای مطالعه چارچوب چانگ به اینجا مراجعه نمایید.


تمامی حقوق مادی و معنوی برای این وب سایت محفوظ می باشد .